Advocacy/Publications Manager (Ref: Advocacy/Publications Manager - YD94)

Citizens' Assembly istanbul
Tam Zamanlı 4-9
Bu ilan yayından kaldırılmış Görüntülenme : 928

Paylaş

İlan Detayları

Citizens’ Assembly (Ca) is actively looking for a full time Advocacy/Publications Manager to be employed in a newly-started two year project, to start immediately.

The project focuses on supporting civic engagement and democratic governance on local/regional and macro level public policy processes, which are ongoing across three water basins in Turkey, the Meriç-Ergene, Marmara and Susurluk. It is funded by the European Union, under the framework of the Instrument for Pre-accession (IPA) Phase II.

The responsibilities and qualifications required of the Advocacy/Publications Manager are described below.

Key responsibilities:
- Developing project communications and an advocacy strategy, in collaboration with the project team and in consultation with stakeholders,
- Coordinating and implementing the project advocacy plan and organizing related activities,
- Organizing/conducting communications amongst parties involved in the project process,
- Managing the production and delivery of publications and other communication/information outputs,
- Coordinating media/communication services to be procured,
- Working in close coordination/cooperation with the Project Coordinator in the realization of project activities/outputs, and in project management and reporting.

Minimum qualifications:
- University degree,
- At least 3 years experience in a similar position (preferably with a CSO),
- Excellent communication and teamwork skills,
- Excellent command of Turkish and English,
- Excellent organization and reporting skills,
- Experience in advocacy strategy and associated material/publication development and delivery,
- Excellent knowledge of word processor, spreadsheets, presentation softwares

How to apply:
To apply, please send a CV in English with a letter of motivation (max. one-page) to e-mail address mentioned in system with “Advocacy/Publications Manager - Your Name” in the subject line.

Please note that in the case of a large number of applications, regrettably we will only be able to notify the shortlisted candidates.

Citizens' Assembly

Helsinki Yurttaşlar Derneği, temel hak ve özgürlükler, barış, demokrasi, çoğulculuk alanlarında çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur.
Faaliyetlerine uluslararası Helsinki Yurttaşlar Meclisi girişimiyle eşzamanlı olarak 1990 yılında başlayan Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), 1993 yılında, uluslararası niteliği Bakanlar Kurulu'nca da tanınan bir sivil toplum örgütü olarak İstanbul'da kuruldu.
Dernek, temel hak ve özgürlükler, barış, çoğulculuk, yurttaşlık ve demokratikleşme alanlarında çalışmalar yürütür. Uluslararası sözleşmelerde de ifade edilen haysiyetli bir yaşam, hukukun üstünlüğü ve adalet, hesap veren, şeffaf ve katılımcı kamu idaresi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi değerlerin; toplumsal dokuyu ve barışı, şehirleri ve gezegeni tahrip etmeyen bir ekonominin; çatışma ve sorunların barışçı müzakere, istişare ve diyalog yöntemleriyle çözümlenmesi gibi usullerin gündelik hayatta benimsenerek sivil tabanda somutlaşmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefler.
Diğer İlanlar

Benzer İlanlar