İyi bir iş başvurusu yapabilmenin bir çok önemli aşaması vardır. İyi bir CV hazırlamak, İyi bir ön yazı yazmak, tüm bunları yaparken hem içeriğe hem de formata dikkat etmek gibi. İş başvurularınızı yaparken, önemli bir sınava hazırlanır gibi hazırlanın. Önce başvuru yapacağınız firmayı dikkatlice inceleyin. Sonra da başvurduğunuz pozisyonun iş tanımını.

Tüm bunları yaptığımızda bile, başvurunuz tamamlanmış olmuyor. Bana en sık sorulardan birisi:

“Başvurum hazır, ama bir türlü gönderemiyorum. E-postanın konu kısmına ne yazmalıyım?”

Bu soru, ufak bir detay gibi görünse de aslında oldukça önemli. Çünkü, e-postayı alan kişinin, gönderdiğiniz başvuruyu açıp açmaması buna bağlı olabilir.

Öncelikle bu sorunun doğru ya da yanlış bir yanıtı yok. Ya da tek ve doğru bir yöntemi yok. Eğer özel olarak bir pozisyona başvuruyorsanız (ör. bir gazetenin İK ekinde görmüş olabilirsiniz), o pozisyonun başlığını varsa referans numarasını yazın. “121212 Ref. No’lu İhracat Sorumlusu Pozisyonu için başvuru” yazabilirsiniz. Bu kolay ve etkili bir yöntemdir.

Ama bir firmaya Genel Başvuru yapıyorsak, konu kısmını doldurmak daha zordur. Genellikle birçoğumuz bu alana “İş Başvurusu” ya da İsim-Soyadı-CV yazarız (Hüseyin Aktürk CV gibi)  yazarız. Ancak deneyimlerimiz, bu konu başlığı ile gönderilen mesajların okunma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

İş bulmada en önemli nokta fark yaratmaktadır. Bu yüzden başvurunuzun tamamında olduğu gibi, bu kısımda da fark yaratın. Unutmayın. İlk izlenim önemlidir. Bir başvuru, İK yöneticisinin e-postasına düştüğü zaman ilk gördüğü şey, sizin isminiz ve mesajınızın konu başlığı olacaktır.

Benim bu konudaki önerim şu. İsminiz Soyadınız CV yazmayın. İsminiz zaten yazıyor.

“İş başvurusu” da yazmayın. Çünkü herkes öyle yazıyor.

Başvurduğunuz firmayı inceleyin. Hangi firmaya hangi görevi üstlenmek istediğinizi yazın.

Örneğin; XXX bünyesinde organizasyonlarda görev almak istiyorum. YYY firmasında yürütülen projelerde asistan olarak çalışmak istiyorum

Neden mi? Bu, sizin başvuru yaptığınız firmanın rastgele başvuru gönderdiğiniz herhangi bir firma olmadığını İK yöneticisine hissettirir. Unutmayın, en son görmek istediğimiz şey, bize gönderdiğiniz başvurunun, 300 firmaya daha gönderdiğiniz matbu formatta hazırlanmış bir başvuru olması. Bu yöntemle, hem nereye başvurduğunuzu bildiğinizi, hem o firmanın yaptığı işi hem de hangi işte çalışmak istediğinizi, hem de bu konudaki kararlılığınızı” çok kısa bir şekilde İK yöneticisine / firma yetkilisine göstermiş olursunuz.