Information Management Officer (Ref: IMO1905)

HAYATA DESTEK DERNEĞİ istanbul
Üniversite
Tam Zamanlı 1-3
İngilizce (C2, Level 6, Advanced)
Bu ilan yayından kaldırılmış Görüntülenme : 1412

Paylaş

İlan Detayları

Support to Life is an internationally reputable humanitarian aid organization established by 5 academic/humanitarian women in 2005.

Under the framework of our four main programs, ‘Refugee Support,’ ‘Child Protection in Seasonal Agriculture,’ ‘Disaster Preparedness’ and ‘Strengthening Civil Society,’ our activities focus on improving the lives of those affected by natural or man-made disasters (such as war or forced displacement). We strive to facilitate refugees’ and host communities’ access to basic rights and services, work to combat child labor in seasonal agriculture, conduct emergency response in post-disaster situations and seek to enable a civil society ecosystem prepared to potential disasters. All our activities take place in our headquarters in Kadıköy, as well as our Support to Life Houses and Hubs that are located in 9 cities of Turkey.

Today, we utilize international funds to finance all our activities –which are implemented on par with humanitarian principles (impartiality, independence, humanity, neutrality and accountability), by our humanitarian staff of 350 individuals. We operated with a budget of € 15 million in 2016 and € 6 million 2017. You can find more information about our activities at www.hayatadestek.org. You can follow our social media accounts to follow our advocacy campaigns focusing on our domains of work.

Hayata Destek Derneği is looking for Information Management Officer to work in İstanbul.

 

Main duties and responsibilities:

 • Assist the Information Management Expert in the design and implementation of the database,
 • Improve the SharePoint automation system in Hayata Destek Derneği,
 • Maintain the software systems, by keeping the systems up, running, and carrying out such routines as backup and recovery,
 • Assist the Information Management Expert in testing processes and piloting phases, systematically following up all feedbacks to handle bugs, errors of the system and support implementation of required changes,
 • Follow up with and regularly reporting the feedbacks from users to improve the performance of Information Management systems,
 • Conduct trainings to staff about Hayata Destek Derneği data management system and Information Management technologies used,
 • Assist the Information Management Expert generating regular and ad-hoc reports.

 

Person Specification:

 • University degree in Information Technology, Engineering, Statistics, or a related field
 • Basic programming skills,
 • Some basic knowledge of data warehouse schema topology ,(including star and snowflake schemas)
 • Good experience working with relational databases, normalizing, database management,
 • Knowledge of different data collection methodologies,
 • Proven skills to analyse statistical information and reporting from existing systems,
 • Ability to work with and visualize large data sets,
 • Advance knowledge of Microsoft Office applications – particularly Excel,
 • PowerBI & Data Management knowledge is an asset,
 • Fluency in English (both oral and written) is required.

 

Support to Life is an equal opportunity employer and handles its recruitment procedures accordingly. All our administrative and operational procedures are planned in accord with our child protection policy.

Please be advised that only shortlisted applicants will be contacted.

 “Under the Security of Personel Information Law that is published on The Official Gazette of Republic of Turkey on 07.04.2016, no 29677;By applying for this advertisement, you agree that your resume and any personal information in it may be shared with Hayata Destek Derneği”

 

HAYATA DESTEK DERNEĞİ

Hayata Destek Derneği (STL), Türkiye ve çevre bölgelerde afet risklerini azaltma, afete hazırlık, acil yardım ve iyileştirme çalışmaları yapan bağımsız bir insani yardım kuruluşudur. Hayata Destek, toplumsal katılımı öncelikli tutarak, yerel kapasiteyi geliştirmek, afet risk ve etkilerini en aza indirmek, toplulukların temel ihtiyaç ve haklarının karşılanmasına destek vermek için toplum-temelli çalışmalar yürütmektedir.
Hayata Destek’in hedefleri doğrultusunda sürdürmekte olduğu stratejik çalışma alanları aşağıdaki gibidir;

· Mülteci Destek: STL, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin temel hak ve ihtiyaçlarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Geçim kaynağını destekleme amaçlı mesleki kurslar yürütmenin yanı sıra psiko-sosyal destek odaklı toplum merkezleri ve vaka yönetimi faaliyetleri yürüten mobil destek ekipleri aracılığıyla mültecilere doğrudan destek ulaştırmaktadır.

· Çocuk Koruma: STL, Türkiye’de çocuk işçiliğini sorunuyla mücadele için risk altındaki çocuklara yönelik çalışmalar yürütmekte, bu konuda özellikle mevsimlik tarım alanında çalışan ya da çalışma potansiyeli olan çocuklara odaklanmaktadır. Mülteci krizi ile birlikte Türkiye’de çocuk işçiliğinin yeni bir boyut kazanmasıyla bu alandaki çalışmalara mülteci çocuklar da dâhil edilmiştir.

· Acil Yardım: STL, olası bir afet durumunda, afetlerden etkilenen topluluklara ayni ve nakdi yardım sunarak acil yardım operasyonları yürütmektedir. Bu kapsamda gıda ve gıda dışı temel ihtiyaçların karşılanması,barınma koşullarının iyileştirilmesi yanı sıra su, sanitasyon ve hijyen ihtiyaçlarına cevap verilmesi hedeflenmektedir.

· Sivil Toplumu Güçlendirme ve Ağ Oluşturma: STL, afet risk yönetimi ve etkili insani yardım çalışmaları için ihtiyaç duyulan sivil toplum kapasitesini güçlendirmek adına anahtar paydaşları bir araya getirmek için çalışır. Raporlama ve kapasite geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra, kamu ve sivil toplum alanındaki ilgili paydaşlar ile aktif bir koordinasyon mekanizması oluşturularak Türkiye’de afete hazırlık, etkili müdahale ve risk yönetimi konularında iyileştirme sağlamayı amaçlanmaktadır.
Diğer İlanlar

Benzer İlanlar