LOGISTICS MANAGER

Citizens' Assembly istanbul
Logistics Manager
Tam Zamanlı
Bu ilan yayından kaldırılmış Görüntülenme : 633

Paylaş

İlan Detayları

İlan Detayları

Title: LOGISTICS MANAGER

Generic Function: LOGISTIC

Level: 9

Reports to (Hierarchical): Project Coordinator

Main Purpose: 

Planning, coordinating and monitoring all logistics related activities in the project and providing support to medical assistance activities, according to protocols and standards in place in order to ensure an optimal running of the project.

Accountabilities:

 • Assisting the Project Coordinator in the definition and follow-up of logistics activities in the project, in conjunction with other project managers in order to identify and give a response to the needs of the targeted population.
 • Ensuring and monitoring the implementation of logistics/technical activities in the project including logistic and supply.
 • Implementing all administrative related activities linked to logistics (orders, insurances, contracts, etc.).
 • Ensuring technical reference for all logistics/technical issues in the project and all staff in the Project is properly briefed about use of communication tools (handsets).
 • Defining and monitoring technical aspects of the project risk reduction policy, transport, communication, protection, identification and preparation of the technical aspects of the project security policy and guidelines.
 • Participating in monthly reports according to guidelines.
 • Ensure the regular logistics systems and protocols for the project. 

Requirements:

 • Education:  Desirable secondary education and technical diploma or technical university degree, preferably as an engineer.
 • Experience: Essential at least two years of working experience in managerial/logistics related activities. Desirable previous experience with humanitarian sectors or other NGOs, and working experience in developing countries.
 • Languages: English and Turkish language essential.
 • Knowledge:  Computer literacy in windows environment and specific Supply programs.

 

Only short-listed candidates will be contacted for technical test and interview. Only English written CVs detailing candidate´s experiences, skills and education in relation to this assignment will be taken into consideration.

DEADLINE IS 12/09/2019.

Citizens' Assembly

Helsinki Yurttaşlar Derneği, temel hak ve özgürlükler, barış, demokrasi, çoğulculuk alanlarında çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur.
Faaliyetlerine uluslararası Helsinki Yurttaşlar Meclisi girişimiyle eşzamanlı olarak 1990 yılında başlayan Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), 1993 yılında, uluslararası niteliği Bakanlar Kurulu'nca da tanınan bir sivil toplum örgütü olarak İstanbul'da kuruldu.
Dernek, temel hak ve özgürlükler, barış, çoğulculuk, yurttaşlık ve demokratikleşme alanlarında çalışmalar yürütür. Uluslararası sözleşmelerde de ifade edilen haysiyetli bir yaşam, hukukun üstünlüğü ve adalet, hesap veren, şeffaf ve katılımcı kamu idaresi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi değerlerin; toplumsal dokuyu ve barışı, şehirleri ve gezegeni tahrip etmeyen bir ekonominin; çatışma ve sorunların barışçı müzakere, istişare ve diyalog yöntemleriyle çözümlenmesi gibi usullerin gündelik hayatta benimsenerek sivil tabanda somutlaşmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefler.

Benzer İlanlar