Psikolojik Danışman (Ref: PDE1223)

Pozitif Yaşam Derneği Eskişehir
Psikolojik Danışman
Yüksek Lisans,Üniversite
Tam Zamanlı 1-3
Bu ilan yayından kaldırılmış Görüntülenme : 1827

Paylaş

İlan Detayları

Proje hakkında: 
Özellikle kadınlar, kız çocuklar ve kilit mülteci gruplar olmak üzere en savunmasız mültecilerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı (CSÜS) hizmetlerine erişimi, cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet (SGBV) gibi konularda daha iyi koruma hizmetlerine erişimlerinin sağlanması programı kapsamında Kilit Mülteci Grupların koruma hizmetlerine erişimdeki engelleri azaltmaya yönelik bir proje yürütülmektedir. Proje, Pozitif Yaşam Derneği, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği ve UNFPA Türkiye ile birlikte ve Avrupa İnsani Yardım Kurumu’nun finansal desteğiyle Ocak 2018 tarihinden itibaren yürütülmektedir.

Proje, risk altındaki mültecilerin kendi hayati koruma gereksinimlerini karşılamalarını ve koruma hizmet mekanizmalarının güçlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Kilit mülteci grupların hizmet sunumunda karşılaştıkları engellerin azaltılarak diğer temel hizmetlerin de dâhil olduğu koruma hizmetlerine erişimlerini artırmayı hedeflemektedir. Proje kapsamında İstanbul, Ankara, Eskişehir, Mersin, Denizli'de yer alan hizmet birimleri ile Türkiye’deki mülteci ve sığınmacılar hedeflenmektedir. 

Bu kapsamda Pozitif Yaşam Derneği Eskişehir hizmet biriminde Psikolojik Danışman pozisyonunda çalışabilecek bir ekip arkadaşı aramaktayız.

Temel Görev ve Sorumluluklar: 

 

 • Destek hattına ya da doğrudan hizmet birimine başvuran Türkiye’de yaşayan LGBTİ, seks işçisi ve HIV ile yaşayan yararlanıcılara, proje özelinde psikolojik ihtiyaçları tespit ederek bireysel psikolojik destek ve grup pss hizmeti sunmak ya da ihtiyaca yönelik farkındalık eğitimleri düzenlemek.

 • Farkındalık etkinlikleri kapsamında gerektiğinde sosyal hizmet uzmanları, avukatlar ve ilgili paydaşlara verilecek eğitimlerde içerik desteği ve teknik destek verir. Söz konusu etkinliklere eğitmen olarak katkı sunmak.

 • Psikolojik danışmanlık hizmet sınırlarını aşan durumlarda ilgili uzman hizmet sunuculara ve kurumlara yönlendirme, takip yapmak.

 • Sorumlu olduğu illerde, çalıştığı alanda ihtiyacı ortaya koyabilmek amacıyla işbirliği yapılacak paydaşları tanımlamak ve gerektiğinde işbirliği yapmak üzere haritalama çalışmasını yapmak ve güncellemek. 

 • Yararlanıcılara sunduğu danışmanlık hizmetlerinde vaka yönetimini ilgilendiren konularda diğer psikolojik danışman/psikologlarla koordinasyon içerisinde olmak, koruma ya da farklı bir risk olduğunu fark ettiği vakalarda koruma sorumlularını ve/veya hukuki danışmanları bilgilendirmek.

 • Özel uzmanlık gerektiren hususlarda ve psikiyatrik yönlendirme gereksinimi duyulan vakalarda, yönlendirme sürecini yönetmek ve takibini yapmak.

 • Acil durumlarda psikolojik ilk yardım uygulamasını gerçekleştirmek. 

 • Proje illeri öncelikli olmak üzere, gerekli durumlarda yerel kamu kuruluşları ve hizmet sunucularla irtibat kurmada hizmet birimi yöneticisine destek vermek.

 • Proje dahilinde gerekli toplantı ve eğitim çalışmalarının düzenlenmesine destek olmak, katılım sağlamak ve raporlamasını yaparak ilgili proje çalışanlarıyla paylaşmak.

 • Proje kapsamında hedef gruba yönelik psikososyal destek ve benzeri konularda yayınlanacak/ kullanılacak belge ve materyallerin hazırlanmasını desteklemek.

Aranan Nitelikler:

Eğitim: Üniversitelerin Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik konulu bölümlerinden mezun olmak.

Deneyim: Minimum 2 yıl profesyonel deneyim, sivil toplumda ve tercihen insani yardım alanında alan deneyimine sahip olmak

Dil: Arapça veya Farsça bilmek tercih sebebidir.

Bilgisayar Becerisi: MS Office programlarını (Word, Excel,Outlook, PowerPoint) iyi derecede kullanabilmek.

Ek Yetkinlikler:

 

 • Klinik psikoloji sağlık ya da travma yüksek lisans programlarından birini tamamlamış olmak tercih sebebidir.

 • Daha önce sivil toplum kuruluşlarının ilgili projelerinde görev almış olmak ve STK çalışması yapma konusunda tecrübeli olmak tercih sebebidir.

 • HIV, LGBTİ, seks işçiliği veya toplumsal cinsiyet alanlarında bilgi sahibi olmak, sosyal çalışmacı olarak hizmet sunmuş olmak, vaka yönetimi yapmış olmak veya bu alanda benzer çalışma deneyimi tercih sebebidir. 

 • Belirtilen şehirde ikamet eden ya da edebilecek olan.

 • Seyahat engeli olmayan.

 • Stresle baş etme becerisi yüksek.

 • Etkili sunum yapabilme becerisi ve hassas gruplarla çalışmada grup dinamiklerini yönetebilme becerisine sahip olmak.

 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak

 • Ekip çalışmasına yatkın olmak.

 • Seyahat ve vardiyalı çalışmaya uygun olmak.

Başvuru yapmak isteyen adayların, güncel özgeçmişleri ve motivasyon mektuplarını, PDE1223 konulu bir email ile insankaynaklari@pozitifyasam.org adresine göndermesi gerekmektedir.

Sadece kısa listeye seçilen adaylarla iletişime geçileceğini önemle belirtiriz.

 

Pozitif Yaşam Derneği

HIV ile yaşayan bireylerin eşit, adil ve ücretsiz tedavi hizmetlerine erişimlerini desteklemek, damgalama ve ayrımcılığın öznesi olmadan hayatın olağan akışına devam edebilmelerini sağlamak için farkındalık, savunuculuk ve destek hizmetleri veren bir sivil toplum örgütü.
Diğer İlanlar

Benzer İlanlar